Чому автору не варто відчужувати свої майнові права?

З сьогоднішнього дня УААСП започатковує свою постійну рубрику «Допомога автору», в котрій будуть надаватись відповіді на найбільш актуальні для творців юридичні питання. Впевнені, що дані поради стануть в пригоді більшості авторів вітчизняної музичної індустрії.

Загально визнано, що в умовах сучасного світового ринку найбільш цінним активом вважається саме інтелектуальний капітал, і виважене управління ним є запорукою добробуту творця в будь-якій галузі як промисловості, так і мистецтва. Повною мірою це стосується і розпорядження правами на музичні твори, котрі є основним інтелектуальним капіталом композиторів, поетів, аранжувальників та ін.. Саме тому автору слід бути особливо уважним при укладанні будь-яких угод, що стосуються передачі прав на музичні твори.

Згідно статті 31 закону України «Про авторське право і суміжні права», автор (чи інша особа, яка має авторське право) може передати свої майнові права будь-якій іншій особі повністю чи частково. Передача майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) оформляється авторським договором. Майнові права, що передаються за авторським договором, мають бути у ньому визначені. Майнові права, не зазначені в авторському договорі, вважаються такими, що не передані.

Тим не менш, слід зазначити, що саме договір відчуження мусить бути для автора тексту пісні чи музики «останньою опцією», й навіть більш того – цілковитим «табу». Навіть у скрутній фінансовій ситуації куди більш доречним рішенням буде продаж будь-яких матеріальних активів, ніж інтелектуальних. Останніми роками досить стійкою є тенденція, згідно котрої автори відчужують майнові права на свої твори на користь третіх осіб, не усвідомлюючи наслідків такого рішення. Відчуження часто відбувається з визначенням наступних умов:
– на весь строк дії авторського права (тобто – до кінця життя правовласника і 70 років після його смерті);
– на всій територію світу;
– передача прав у повному складі.

Ефект такого договору відчуження (передачі виключних майнових прав) такий, що поза оговореної угодою разової виплати, автор втрачає будь-яку можливість заробляти на своєму творі, й отримувати навіть мінімальну винагороду за його використання – це право остаточно переходить до нового правовласника. В цьому контексті важливо усвідомлювати, що музична композиція (хоча озвучений постулат стосується і інших об’єктів авторського права), може набути популярності в досить не прогнозований період часу, і той твір, котрий сьогодні видається незатребуваним аудиторією, згодом може стати чинником надходження чималих коштів в актив правовласника, проте безпосередньо автор не зможе мати юридичних підстав отримувати винагороду за використання свого твору.

Тож відчуження залишає істинному авторові твору лише немайнові права, котрі неможливо монетизувати: право на визнання факту авторства як такого, право на заборону згадування свого імені при використанні твору третіми особами, право на заборону такої зміни (спотворення) твору, котра б нанесла шкоду честі і гідності автора. Але при цьому право на використання твору, а також на дозвіл і заборону його використання (тобто те право, що може принести безпосередній фінансовий зиск) остаточно переходить до нового правовласника.

Таким чином, авторові необхідно максимально критично підходити до укладання договорів, ні в якому разі не допускаючи остаточного відчуження виключних майнових прав, зважено аналізуючи строк дії такого договору і визначення територій дії. Зазначимо, що якщо в договорі немає умови про територію, на яку поширюються надані права, то згідно з п. 7 ст. 1109 нового ЦК України, дія договору поширюється на територію України.

Тим не менш, куди більш доречним з позиції роботи на перспективу видається підписання авторського договору про передачу невиключного права на використання твору. За даних умов автор або правовласник передає іншій особі право на використання твору певним способом і у встановлених межах. При цьому за особою, яка передає невиключне право, зберігається право на використання твору і на передачу невиключного права на використання твору іншим особам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *