CISAC і ICMP чекають від уряду України дій по подоланню кризи в авторському праві

Як повідомляє офіційний сайт CISAC, Міжнародна авторська конфедерація спільно з ICMP (всесвітнє об’єднання видавців) направила на адресу уряду України лист, в котрому дві авторитетні організації висловили стурбованість бездіяльністю української сторони в питанні провадження реформ законодавства в сфері авторського права, – реформ, що поклали б край кризі в системі авторського права України.

В повідомленні CISAC зазначається, що минулого лютого під час багатосторонньої зустрічі, що пройшла в Києві за участі представників Єврокомісії, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO), багатьох міжнародних організацій (включаючи CISAC і ICMP), вже було представлено законопроект про зміни в законі України «Про авторське право і суміжні права». Даний законопроект, підготовлений провідним експертом WIPO Міхалі Фічором, був адаптований до вимог міжнародного законодавства і відповідав найкращим світовим і європейським практикам авторського права.

Одначе з того моменту міжнародна спільнота так і не побачила намагань уряду в імплементації оновленого законодавства. «Чотири місяці, що пройшли з моменту конструктивної зустрічі в Києві, минули без жодних дій, – говориться в листі CISAC і ICMP. – Наскільки нам відомо, остаточна редакція законопроекту ще навіть не була надіслана у WIPO. Це відтермінувало весь процес і дозволило продовжитись існуючому хаосу в системі колективного управління».

В листі зазначається, що дана криза в авторському праві України вже «має серйозні локальні і міжнародні наслідки», «завдавши величезної шкоди місцевим і іноземним авторам і видавцям». Відтермінування реформи також заважає і довгоочікуваній трансформації Українського агентства з авторських та суміжних прав (УААСП) у недержавну організацію, підконтрольну та підзвітну авторам, композиторам і видавцям – цей задекларований крок раніше був схвалений CISAC і ICMP.

В листі озвучено сподівання на те, що УААСП буде збережено і реформовано у відповідності до вимог Директиви ЄС з колективного управління. Виділено також провал уряду в улагодженні проблеми з нелегітимними організаціями колективного управління, що діють на території країни. Не будучи визнаними міжнародними правовласниками, вони продовжують наносити авторам величезні збитки, зберігаючи нестабільну та небажану ситуацію.

Зрештою, CISAC нагадав в даному повідомленні, що протягом вже багатьох років автори в Україні сковані заплутаною і неефективною системою авторського права, котра дозволяє діяти в країні одразу дев’ятнадцятьом ОКУ – з них лише дві є членами CISAC, включаючи УААСП. З огляду на цю ситуацію, більшість користувачів авторського контенту відмовляється сплачувати роялті. CISAC разом з провідними організаціями світу, що мають безпосередній стосунок до авторського права, робить все можливе, щоб виправити наявний стан справ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *