WIPO і CISAC закликають переглянути права художників

На початку травня в Женеві пройшла конференція Всесвітньої організації інтелектуальної власності, присвячена розвитку міжнародного мистецького ринку. Велика частина конференції була присвячена так званому «праву слідування» – тобто праву художників, скульпторів та представників інших видів пластичного мистецтва отримувати фіксований відсоток від кожного перепродажу їх твору. Дане питання вже давно є каменем спотикання між митцями і такими аукціонними домами як Christie’s і Sotheby’s, що покривають левову частку світового ринку живопису.

Право слідування має місце в законодавствах 80 країн світу, проте не охоплює такі потужні держави як США, Китай, Японія, Швейцарія. В Україні право слідування закріплено Статтею 27 Закону «Про авторське право та суміжні права», визначаючи для митця п’ятивідсоткову ставку роялті від перепродажу його твору. На практиці ж ця норма закону фактично не має застосування.

В Женеві більш ніж 200 делегатів – живописців, скульпторів, юристів, представників ОКУ – відстоювали необхідність включення норми про право слідування в законодавства всіх країн, представлених у WIPO і CISAC. В цьому контексті обговорювався і вплив права слідування на остаточну ціну витворів мистецтва. Зокрема дуже цікавими даними поділилася науковиця Кетрін Гредді: згідно результатів двох глобальних досліджень, проведених в період 1996-2007 і 2002-2014 років на виборці з сотень тисяч картин і скульптур, ціна витворів, до котрих застосовується право слідування, зростає в середньому на 7.7% на рік. В той же час ціна творів, що є в «вільному» перепродажі зростає на 5.5% в рік, тож право слідування фактично не має критичного впливу на кінцеву ціну картини – саме аргументом «неконтрольованого впливу» на ціну оперували в своїх претензіях аукціонні доми.

Представники британської ОКУ DACS, що захищають права художників та дизайнерів, вказали, що з моменту закріплення права слідування в законодавстві Великобританії в 2006 році, місцеві живописці отримали додатковий прибуток в 50 мільйонів фунтів.

Загалом делегатами було в чергове констатовано, що в той час як права авторів музичних творів на сьогодні отримали в масштабах світу стабільний і ґрунтовний захист, живописці часто залишаються на одинці зі своїми проблемами, не маючи визначеного законом захисту. Дана ситуація повинна бути вирішена вже найближчими роками.

CISAC.ORG

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *