Засідання комітету CISAC: підписано резолюцію в підтримку стратегії УААСП

5-6 квітня 2017 року  пройшло засідання Європейського комітету CISAC, який відвідали більше сотні представників організацій колективного управління з усього світу.

Важливою подією для українського колективного управління на цьому заході стала підтримка ДО УААСП нашими колегами з Європи та США резолюцією, яка закликає керівництво країни вжити заходів проти теле- та радіокомпаній, які уникають виплати роялті та порушують українські та міжнародні норми права, позбавляючи локальних та іноземних авторів справедливої винагороди. Європейський регіональний директор CISAC пан Мітко Чаталбашев розповів про активну участь CISAC у розробці Законопроекту з колективного управління, що покликаний навести лад у сфері колективного управління України та запевнив, що CISAC буде продовжувати докладати всіх можливих зусиль зі свого боку з метою покращення та стабілізації ситуації, яка склалася  з авторськими правами в Україні. Текст згаданої резолюції буде опубліковано згодом.

cis2

Варто відзначити, що засідання комітету в цілому було наповнене непересічною  інформацією, що відображає новітні тенденції в світовому колективному управлінні. Пані Констанс Еррман, старший юрисконсульт CISAC, докладно розповіла про глобальну кампанію під назвою «Перенесення вартості» (Transfer of Value). Ця кампанія направлена на встановлення еквівалентності між розміром доходів цифрових платформ, які вони отримують від використання продуктів інтелектуальної власності, та розміром авторської винагороди, яку отримує автор за таке використання його творів. Часто провайдери цифрових послуг зловживають положеннями про так звану «безпечну гавань», що дозволяє їм отримувати вигоду від нібито «контенту, створеного користувачем» та ухилятись від відповідальності.

У своїй промові пан Максим Дмітрієв, генеральний директор (Російського авторського товариства (РАТ), розповів про складні часи, які нещодавно довелося пережити РАТ та підкреслив, що очолює пост Генерального директора лише три місяці, а робота попереднього керівництва  була заплямована корупційними схемами та неефективним управлінням. За словами Максима Дмітрієва за результатами аудиту, який нещодавно був проведений в РАТ, було виявлено системні порушення, значні суми нараховувались в ручному режимі маловідомим правовласникам.  Разом з тим, пан Дмітрієв запевнив учасників конференції, що у нового керівництва організації вже є чіткий план дій, який покликаний вдосконалити РАТ.

Провідний юрист в сфері колективного управління пан Габор Фалуді зробив стислий огляд останніх рішень Європейського суду справедливості в області авторського права, які стосуються таких видів використання як доведення до загального відома та приватне копіювання, та роз’яснив вплив таких рішень на авторське право та колективне управління Європи.

cis1

Завітали на засідання Європейського комітету й наші колеги зі Сполучених Штатів Америки. Пані Енн Суіні, віце-президент BMI з питань глобальної політики розповіла про останні події в колективному управлінні США, серед яких поява ще однієї ОКУ, пряме ліцензування музичними видавцями, можливість для ASCAP та BMI видавати ліцензії і на механічне відтворення в рамках одного вікна для деяких сервісів, а також альтернативні шляхи вирішення спорів. Також досі актуальним є питання часткового ліцензування, яке відстоюють ASCAP та BMI в протистоянні з міністерством юстиції США.

Наступним виступив пан Дмитро Сєргєєв, Виконавчий директор соціальної мережі «ВКонтакте», досі відомої як прихисток піратського контенту. Сєргєєв розповів про те, що протягом наступних трьох місяців мережа VK планує запровадити революційне рішення в області монетизації музичного контенту та максимально відповідати вимогам користувачів, створюючи персональні плейлісти і т.д.

Пан Вім Ван Лімпт, Генеральний директор BUMA/STEMRA (Нідерланди) говорив про майбутнє колективного управління у світі, який стрімко змінюється. Доповідь пана Лімпта супроводжувалась цікавим опитувальником, який повернув учасників конференції в недалеке минуле і змусив згадати, коли вперше з’явились треки в форматі MP3 для завантаження в інтернеті, та нагадав про початок ери стріммінгу. Пан Ван Лімпт зауважив, що цей технічний прорив призвів до кардинальних змін в структурі шоу-бізнесу, після чого контроль за використанням творів значно ускладнився. Тож, беручи до уваги стрімкий розвиток технологій з використанням штучного інтелекту, пан Ван Лімпт закликав всі організації колективного управління зайняти проактивну позицію і готуватись до нових бізнес-моделей у своїй діяльності вже сьогодні. Доповідач навів приклад музичної композиції, яка була створена виключно роботом в лабораторії Sony. Питання, як же зміниться система виплат авторської винагороди викликало палку дискусію серед представників ОКУ.

Цікавими результатами досліджень в області соціальних та культурних відрахувань поділився пан Гернот Гранінгер, Генеральний директор AKM (Австрія). Він розповів про позитивний вплив фінансування різноманітних культурних заходів на імідж ОКУ, використання коштів соціального та культурного фонду з метою лобіювання інтересів авторів під час законотворчих процесів, участь у освітньому процесі в університетах та школах та про інші позитивні інструменти підвищення рівня обізнаності про колективне управління правами серед широкого загалу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *