Що таке роялті?

Якщо на сьогодні прийнято вважати, що інтелектуальна власність це основа розвитку світової культури і економіки, то роялті, або «авторську винагороду», можна сміливо назвати фундаментом як такої інтелектуальної власності – і особливо авторського права.

Простими словами, «роялті» – це винагорода, котру отримує автор за використання його твору. Стаття 14 Податкового Кодексу України подає наступне визначення:

«Роялті — будь-який платіж, отриманий як винагорода за користування або за надання права на користування будь-яким авторським та суміжним правом на літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, будь-яким патентом, зареєстрованим знаком на товари і послуги чи торговельною маркою, дизайном, секретним кресленням, моделлю, формулою, процесом, правом на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау)».

В світовій практиці – роялті це головне джерело прибутку автора, саме тому, для стимулювання розвитку мистецтва і технологій в усьому світі виплатам авторської винагороди приділяють особливу увагу. Так згідно звіту CISAC за 2015 рік в світі було зібрано 8.6 млрд. євро авторської винагороди. Виплата роялті авторам є обов’язковою для всіх користувачів творів, зокрема музики, що використовують контент для публічного виконання, механічного виконання, компіляції та переробки, та ін.. Таким чином, роялті авторам повинні сплачувати як телеканали і радіостанції, так і організатори концертів, власники кафе, барів і ресторанів, в яких виконується музика як наживо, так і в запису, а також організатори різноманітних громадських заходів.

Статтею 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» встановлено:
«Розмір і порядок виплати авторської винагороди за створення і використання твору встановлюються в авторському договорі або у договорах, що укладаються за дорученням суб’єктів авторського права організаціями колективного управління з особами, які використовують твори».

Для того, щоб, будучи автором, отримати свою винагороду за використання творів, автори звертаються в організації колективного управління (ОКУ), котрі, беручи на себе повноваження розпорядження творами автора, укладають ліцензійні договори з наведеними вище користувачами авторських творів, і на основі договорів збирають авторські роялті, які і виплачують авторам. Докладніше про те, як отримати свої роялті, читайте в рубриці “Поради авторам”.

Як отримати роялті?

Якщо ви автор / спадкоємець, чиї твори виконуються, вам потрібно звернутися в управління по роботі з Правовласниками.

Необхідно надати копію паспорта (1,2 сторінка, а також прописка) та ідентифікаційний код, укласти договір на управління майновими правами автора, заповнити реєстраційний лист і тим самим зареєструвати свої твори.

Державна організація «Українське агентство з авторських та суміжних прав» для зручності отримання авторської винагороди пропонує авторам відкрити карткові рахунки у відділеннях банку.

Відкриття карткового рахунку дає можливість економити Ваш час та можливість отримувати кошти без відвідування каси ДО УААСП.

Якщо Ви вирішили скористатися цією порадою, тоді просимо Вас надсилати заяву на адресу Агентства про відкриття Вами карткового рахунку разом із випискою реквізитів банку.

У виписці банку обов’язково повинно бути зазначено: реквізити банку, назва банку, філія банку, МФО, код ЄДРПОУ, розрахунковий рахунок банку та номер Вашого особистого розрахункового рахунку.

 

Начальник відділу обліку вітчизняних авторів,
“великі форми”
Лактіонова Людмила Володимирівна

067 551 3746
044 234 0679

Начальник відділу по роботі з видавцями,
“малі форми”
Мартиненко Оксана Вікторівна

067 551 3746
044 234 0679